آر تی دی نوعی سنسور دما است که مخفف “Resistance Temperature Detector” است. RTD ها به طور کلی به عنوان دماسنج مقاومتی شناخته می­شوند. RTD یک سنسور دما است که دما را با استفاده از این اصل که مقاومت فلز با دما تغییر می­کند اندازه گیری می­کند، رابطه دما و مقاومت تقریباً خطی است.

به طور معمول ­RTD ها حاوی سیم ها­ی پلاتین ، نیکل یا مس هستند زیرا این مواد ضریب دمایی مثبت دارند، این بدان معنی است که افزایش دما منجر به افزایش مقاومت می شود سپس از این تغییر مقاومت بر­ای شناسایی و اندازه گیر­ی تغییرات دما استفاده می­شود. از پر مصرف ترین آن­ها میتوان به PT100 اشاره کرد، PT100 ها در دمای 0 درجه سانتی گراد 100 اهم را نشان می­دهند. به همین ترتیب PT50، 50 اهم، PT1000،1000 اهم و …

RTD چگونه کار می کند؟

RTD از یک عنصر مقاومت و سیم­های مسی عایق بندی شده تشکیل شده است که معمولاً پلاتین است زیرا پلاتین، به عنوان ماده­ای پایدار شناخته شده است. در واقع پلاتین دارای پایداری طولانی مدت است و دامنه وسیعی از دما را اندازه گیری می ­کند. RTD با استفاده از یک اصل اساسی کار می­ کند. با افزایش دمای فلز، مقاومت در برابر جریان برق نیز افزایش می­ یابد، یک جریان الکتریکی از طریق سنسور عبور داده می شود و با افزایش دمای عنصر مقاومت، مقاومت الکتریکی نیز افزایش می­ یابد سپس مقدار مقاومت را می توان به دما تبدیل کرد.

تفاوت آر تی دی و ترموکوپل

برخی از تفاوت­های ترموکوپل و آر تی دی عبارت اند از:

دقت: RTD نسبت به ترموکوپل از دقت بالاتری برخوردار است. در ترموکوپل 5 درجه خطا هم مجاز است اما در مورد RTD­ها یک صدم درصد خطا هم قابل قبول نیست.

محدوده دما: RTD از -200 تا 600 درجه سانتی­گراد و ترموکوپل از -200 تا 2000 درجه سانتی­گراد را پوشش می دهد.

هزینه اولیه: RTD نسبت به ترموکوپل گران­تر می باشد.

زمان پاسخ دهی: RTD بین 1 تا 7 ثانیه و ترموکوپل در کم­تر از 1 ثانیه دما را اندازه گیری می­کند.

نیرومندی: از این نظر RTD خوب و ترموکوپل عالی است.

ثبات طولانی مدت: RTD عالی و ترموکوپل خوب است.

مزایای استفاده از RTD

آر تی دی, آریا صنعت سلیم ,RTD

سازگار

بسیار دقیق

قیمت مناسب

تکرارپذیری زیاد

دارای دامنه دمای بالا

دارای ثبات طولانی مدت

مناسب برای محیط هایی با دمای بالا

با ما در تماس باشید
021-88343851