سنسور حرارتی دستگاهی است که دما را تشخیص می دهد. سنسورهای حرارتی در بسیاری از فرایند های صنعتی و رایانه های شخصی یافت می شوند تا هنگام عبور از دمای خاصی، سیگنال اخطار را اعلام نمایند. سنسور حرارتی عنصری ساختاری برای اندازه گیری دما است و از طریق وابستگی   ماده حسگر به دما عمل می کند که به طور معمول شناخته شده و به خوبی تعریف شده است . یک سنسور حرارتی یک دستگاه است که به طور معمول اندازه گیری دما را از طریق سیگنال الکتریکی فراهم می کند.

یک سنسور از دو فلز متفاوت ساخته شده است که با تغییرات دما، ولتاژ الکتریکی تولید می کند. آشکارساز دما یک مقاومت متغیر است که مقاومت الکتریکی آن را به نسبت مستقیم با تغییرات دما به صورت دقیق ، تکرار شونده و تقریباً خطی تغییرمیدهد.یک سنسور حرارتی از دو سیم فلزی متفاوت ساخته شده است.

سیم ها در یک انتها به هم وصل می شوند تا یک اتصال اندازه گیری داغ ( Hot junction ) تشکیل شود. انتهای دیگر، که به عنوان اتصال مرجع سرد (Cold junction) شناخته می شود به یک دستگاه سنجش الکترونیکی (کنترلر یا نشانگر دیجیتال) متصل است. سنسورهای حرارتی سیگنال اندازه گیری را نه در پاسخ به دمای واقعی بلکه در پاسخ به اختلاف دما بین اتصالات اندازه گیری و مرجع تولید می کنند. سپس دمای محیط با استفاده از دستگاه اندازه گیری به دمای دیفرانسیل سنسور حرارتی اضافه می شود تا دمای واقعی اندازه گیری شده مشخص و نمایش داده شود.

سنسور حرارتی, سایت هیترالکتریک سلیم, آریا صنعت سلیم

ترمیستور ضریب دما فنی (NTC)

ترمیستور نوعی سنسور حرارتی مقاوم در برابر گرما است که تغییرات بزرگ، قابل پیش بینی و دقیق در مقاومت در ارتباط با تغییرات دما را نشان می دهد. ترمیستور مقاومت بسیار بالایی را در دماهای پایین فراهم می کند.با افزایش دما ، مقاومت به سرعت کاهش می یابد.

از آنجا که یک ترمیستور NTC چنین تغییر بزرگی در مقاومت در درجه سانتیگراد را تجربه می کند، تغییرات کوچک دما بسیار سریع و با دقت بالا (0.05 تا 1.5 درجه سانتی گراد) منعکس می شوند.به دلیل ماهیت نمایی آن، خروجی ترمیستور NTC نیاز به خطی شدن دارد. دامنه عملیاتی 50- تا 250 درجه سانتیگراد برای ترمیستورهای شیشه ای یا 150 درجه سانتیگراد برای حالت استاندارد است.

آشکار ساز مقاومت دما (RTD)

 RTD نوع دیگری از سنسور حرارتی است که به عنوان دما سنج مقاومت نیز شناخته می شود. این سنسور دما را بر اساس مقاومت عنصر RTD به دما اندازه گیری می کند. این سنسور از یک فیلم یا برای دقت بیشتر یک سیم پیچیده شده در اطراف یک سرامیک یا هسته ای از جنس شیشه تشکیل شده است.

دقیق ترین آشکارساز مقاومت دما با استفاده از پلاتین ساخته می شود اما RTD های کم هزینه می توانند از نیکل یا مس تهیه شوند. با این حال ، نیکل و مس به اندازه کافی پایدار یا قابل تکرار نیستند.  RTD های پلاتین یک خروجی خطی ارائه می دهند که کاملاً دقیق (0.1 تا 1 درجه سانتیگراد) و در بین -200 تا 600 درجه سانتیگراد عمل می کند.  این سنسور جز گران قیمت ترین سنسورها است.

ترموکوپل

این نوع سنسور حرارتی از دو سیم با فلزات مختلف متصل به دو نقطه تشکیل شده است. ولتاژ متغیر بین این دو نقطه نشان دهنده تغییرات متناسب دما است. ترموکوپل ها غیر خطی هستند و در هنگام استفاده از آن برای کنترل دما و جبران نیاز به تبدیل دارند، که معمولاً با استفاده از یک جدول جستجو انجام می شود. دقت در آن ها نسبت به بقیه موارد کمتر است ( از 0.5 تا  5 درجه سانتی گراد). با این حال، در گستره وسیع دما، از 200- تا 1750+ درجه سانتیگراد کار می کند.

سنسورهای مبتنی بر نیمه هادی

یک سنسور حرارتی مبتنی بر نیمه هادی ها بر روی مدارهای یکپارچه مستقر می شود. این سنسورها به طور موثر متشکل از دو دیود همسان با ولتاژ حساس به دما در برابر ویژگی های جریان هستند که می توانند برای نظارت بر تغییرات دما استفاده شوند.آن ها به صورت خطی عمل کرده اما کمترین دقت را در انواع سنسور پایه در دمای 1 تا 5 درجه سانتی گراد دارند.

خرید سنسور حرارتی

به علت تغییر فناوری ها در هر روز خرید سنسور حرارتی نیاز به بررسی وضعیت بازار دارد. البته  تغییرات سریع نرخ ارز و وضعیت اقتصادی کشور فاکتور های اصلی در تعیین قیمت سنسور حرارتی است .

نوع سنسور حرارتی یکی دیگر از پارامتر های مهم در خرید سنسور حرارتی است.  شما مشتری گرامی با مراجعه به وب سایت ما میتوانید قیمت های مناسب هر کالا را مشاهده و به صورت آنلاین اقدام به خرید نمایید.

سنسور حرارتی, سایت هیترالکتریک سلیم, آریا صنعت سلیم

سنسورهای حرارتی و  متعلقات آن را می توان در سه دسته اصلی قرارداد:

ترموکوپل

سنسورهای مقاومتی

قطعات

با ما در تماس باشید
021-88343851