المنت چیست ؟

المنت حرارتی یا هیتر وسیله ایست که به وسیله فرایند گرم شدن، انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می کند. جریان الکتریکی از طریق عنصر سازنده المنت، با مقاومت الکتریکی مواجه شده و در نتیجه باعث گرم شدن عنصر می شود که این امر موجب تولید حرارت توسط المنت می شود.

انواع المنت

فلزی

سیم های مقاومتی المنت های مقاومتی فلزی ممکن است به صورت سیم یا روبان یا به صورت مستقیم یا سیم پیچ باشند. آنها در وسایل گرمایشی رایج مانند توستر و سشوار ، کوره های گرمایش صنعتی ، گرمایش از کف ، گرمایش سقف ، گرمایش مسیر برای ذوب برف ، خشک کن ها و غیره استفاده می شوند.این المنت ها معمولاً در برنامه های گرمایشی دقیق مانند تشخیص پزشکی و هوا فضا یافت می شوند.

سرامیکی و نیمه هادی

سیلیس مولیبدن (MoSi2) یک ترکیب بین فلزی و یک سرامیک نسوز است که در درجه اول در المنت های حرارتی استفاده می شود. این عنصر دارای چگالی متوسط ​​، نقطه ذوب 2030 درجه سانتیگراد (3686 درجه فارنهایت) و رسانایی الکتریکی است که در دمای بالا یک لایه دی اکسید سیلیکون تشکیل می دهد و از آن در برابر اکسیداسیون بیشتر محافظت می کند. مصارف این نوع هیتر ها بیشتر در صنایع شیشه ، پخت سرامیک ، کوره های عملیات حرارتی و کوره های نیمه هادی دیفیوژنی است.

PTC المنت های سرامیکی

مواد سرامیکی PTC به دلیل ضریب مقاومت حرارتی مثبت (به این معنی که مقاومت در اثر گرم شدن افزایش می یابد) معروف هستند. در حالی که بیشتر سرامیک ها ضریب منفی دارند ، این مواد (اغلب کامپوزیت های تیتانات باریم و تیتانات سرب) دارای پاسخ حرارتی بسیار غیرخطی هستند ، به طوری که بالاتر از دمای آستانه وابسته به ترکیب ، مقاومت آنها به سرعت افزایش می یابد.

این رفتار باعث می شود که ماده مانند ترموستات خودش عمل کند ، زیرا جریان در هنگام خنک شدن عبور می کند و در هنگام گرم شدن از بین نمی رود. از این ماده در هیترهای یخ زدایی شیشه عقب خودرو و از عناصر لانه زنبوری در سشوارهای گران قیمت وهیترهای فضایی استفاده می شود. از هیترهای هالوژن کوارتز برای تأمین گرمایش و سرمایش تابشی نیز استفاده می شود.

هیتر های فیلمی

هیترهای فیلمی نوعی هیتر مقاومتی هستند که می توانند روی یک لایه نازک میکا قرار بگیرند. هیترهای فیلمی دارای مزایای مختلفی نسبت به المنت های فلزی معمولی هستند. به طور کلی، هیتر های فیلمی با ضریب شکل پذیری پایین، یکنواختی درجه حرارت بهبود یافته، واکنش گرمایی سریع به دلیل جرم حرارتی کم، مصرف انرژی کم ،چگالی وات زیاد و سازگاری مناسب با ولتاژ های گسترده مشخص می شوند. به طور معمول ، هیتر های فیلمی روی لایه های مسطح ، و همچنین روی لوله ها با الگوهای مختلف قرار میگیرند. الگوهای هیتر های فیلمی بر اساس مقاومت ورق خمیر نسبت به دما متغییر هستند.

این هیترها را می توان با استفاده از خمیرهای فیلم ضخیم مملو از فلز / آلیاژ ، روی انواع مختلفی از لایه ها از جمله فلز ، سرامیک ، شیشه ، پلیمر نصب نمود. از کاربردهای رایج هیتر های فیلمی می توان به استفاده از آنها در اجاق گاز های رستورانی، ساندویچ سازها ، بخاری برقی ، رطوبت سازها ، کتری های برقی ، دستگاه های آب بندی حرارتی ، آبگرمکن ها ، اتوی مو ، دیگهای بخار ، تخت های گرم شونده با چاپگر سه بعدی ، چسب حرارتی ، تجهیزات گرمایشی آزمایشگاهی ، خشک کن لباس ، بخاری تخته ای ، دستگاه های ضدعفونی کننده ، یا دزدگیر ، سینی های گرم کننده ، آینه های جانبی اتومبیل ، یخ زدای یخچال ، مبدل های حرارتی و غیره اشاره کرد.

هیتر , المنت , آریا صنعت سلیم , هیترالکتریک سلیم

PTC هیترهای حرارتی پلیمری

یک هیتر انعطاف پذیر PTC ساخته شده از لاستیک رسانا را می توان از مواد لاستیکی PTC ساخت که در آن مقاومت با افزایش دما به طور تصاعدی افزایش می یابد. چنین هیتر هایی در هنگام سرد بودن ، برق بالایی تولید کرده و به سرعت خود را تا دمای ثابت گرم می کنند.

بخاطر افزایش مقاومت به صورت نمایی ، هیتر هرگز نمی تواند خود را گرمتر از این دما گرم کند. بالاتر از این دما ، لاستیک به عنوان یک عایق الکتریکی عمل می کند. دما را می توان هنگام تولید لاستیک انتخاب کرد. دمای معمول بین 0 تا 80 درجه سانتی گراد است (32 تا 176 درجه فارنهایت). این یک هیتر خود تنظیم کننده و هیتر محدود کننده دما به صورت خودکار است.

المنت های حراراتی کامپوزیتی

المنت های لوله ای (غلاف دار) به طور معمول شامل یک سیم پیچ نازک از سیم آلیاژ نیکروم (NiCr) با مقاومت حرارتی بالا است که در یک لوله فلزی (از آلیاژهای مس یا فولاد ضد زنگ مانند Incoloy) قرار گرفته و توسط پودر اکسید منیزیم عایق بندی شده است. برای جلوگیری از رطوبت از عایق رطوبت استفاده می شود که انتهای لوله با ذراتی از مواد عایق مانند لاستیک سرامیک یا سیلیکون یا ترکیبی از هر دو پوشانده شده است.

لوله از طریق یک قالب برای فشرده سازی پودر و به حداکثر رساندن انتقال گرما نورد می شود حال می تواند یک میله مستقیم باشد (مانند المنت های  توستر) یا به شکلی خم شود تا ناحیه ای را که گرم می شود تحت شعاع قرار دهد (مانند اجاق های برقی ، اجاق ها و دستگاه های قهوه ساز).

المنت های حرارتی تابشی (لامپ های حرارتی)

 یک لامپ رشته ای پرقدرت است که معمولاً با کمتر از حداکثر توان کار می کند تا بیشتر به جای نور مرئی ، مادون قرمز تابش کند. این موارد معمولاً در هیترهای فضایی تابشی و گرمکن های غذایی یافت می شوند که یا به شکل لوله ای بلند و یا به صورت لامپ بازتابنده R40 هستند.

سبک لامپ بازتابنده اغلب به رنگ قرمز است تا نور مرئی تولید شده را به حداقل برساند. فرم لوله ای این نوع المنت در قالب های مختلفی وجود دارد: لامپ کروم اندود – اختراع فیلیپس هلن. یک فیلم کروم اندود شده طلایی است که نور مرئی را کاهش می دهد و بیشتر موج کوتاه و متوسط ​​را از طریق مادون قرمز عبور می دهد و عمدتا برای گرم کردن مردم استفاده می شود.

المنت های هسته سرامیکی قابل تعویض

این نوع المنت ها از یک یا چند سیم پیچ آلیاژی مقاوم در برابر حرارت استفاده می کنند که داخل سرامیک یک تکه یا چند تکه قرار میگیرد تا به طول مورد نظر برسد، همراه یا فاقد میله مرکزی. این نوع المنت ها داخل یک غلاف یا لوله فلزی مهر و موم شده قرار می گیرند،از آنجایی که عملیات مهر و موم در یک سر لوله اتفاق می افتد اجازه تعویض یا ترمیم را می دهد بدون اینکه به فرایند آسیبی وارد شود ، معمولاً عملیات تعویض با قرار دادن المنت درمایع تحت فشار گرم انجام می شود.

با ما در تماس باشید
021-88343851