وبلاگ

نحوه کار با ترموکوپل چگونه است ؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با نحوه کار با ترموکوپل صنعتی ( نصب ترموکوپل، نصب سیم افزونه و نگهداری عمومی آن ) صحبت کنیم که در ذیل به طور خلاصه به هر کدام از این موارد پرداخته شده است.

اهمیت ترموکوپل در صنایع

ترموکوپل ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوعشان در صنایع مختلف اعم از صنایع فولاد، صنایع دریایی، صنایع غذایی، صنایع هوایی، صنایع نفت، صنایع سیمان و … کاربرد دارند و از آنجایی که جزء مواد مصرفی کارخانجات به حساب می آیند، باید با توجه به نوع صنعت مورد استفاده به طور دوره ای بررسی و در صورت نیاز تعویض شوند.

البته باید دقت داشته باشید که با توجه به نوع کار و پروژه نوع ترموکوپل مورد استفاده باید متفاوت باشد. در این باره باید به یک نکته اساسی هم توجه داشته باشید و آن این است که ترموکوپل­های صنعتی به دلیل اهمیت بسیار بالایی که در دقت و سرعت اندازه گیری دما دارند باید حتما از مراکز معتبر خریداری شوند.

برای داشتن بهترین دقت و سرعت پاسخگویی در صنایع مختلف از چهار نوع اتصال hot junction در ترموکوپل­ها استفاده می­شود که شامل انواع زیر است:

EX   (Exposed Junction)

G (Grounded Junction)

UG (Ungrounded Junction)

UR (Ungrounded Reduced) که در قسمت فنی به شرح آن پرداخته شده است.

دقت شود که اگر نوع اتصال hot junction درست انتخاب نشود در زمان و دقت پاسخگویی تاثیر می گذارد  و ممکن است باعث افزایش زمان و کاهش دقت شود.

نحوه نگهداری و استفاده از ترموکوپل­های صنعتی برای افزایش عمر ترموکوپل از بیشترین اهمیت برخوردار است.

مراحل نحوه کار با ترموکوپل

به طور کلی نحوه کار با ترموکوپل به دو بخش نصب و نگه داری تقسیم می­شود که در زیر به آنها اشاره شده است:

 1. مکان و عمق نصب باید با دقت انتخاب شود به طوری که ناحیه ای که ترموکوپل در معرض آن قرار می­گیرد دارای دمای متعادل محیط باشد. مهم است که از قرار گرفتن ترموکوپل در مناطق راکد دمایی در محیط مورد نظر که دمای تعادل ندارند جلوگیری شود.
 2. قرار دادن ترموکوپل در جایی که قسمت تحتانی محصول قابل مشاهده است، تأیید بصری محل اتصال را تضمین می­کند.
 3. ترموکوپل را به اندازه کافی غوطه ور کنید تا اطمینان حاصل شود که قسمت تحتانی آن (hot junction) کاملاً در منطقه دمایی مورد نظر برای اندازه گیری قرار گرفته است. توصیه میشود عمق فروبری در کوره ده برابر قطر لوله محافظ باشد. گرمایی که به دور از قسمت تحتانی (hot junction) اندازه گیری شود، به دلیل پدیده stem loss میزان کم­تری را نشان می دهد.
 4. سر اتصال و cold junction را در خنک ترین دمای محیط در دسترس نگه دارید.
 5. در مناطقی که قسمت cold junction در محیط با شرایط خاص اعم از محیط های دارای خطر انفجار یا فشار و دمای بالا یا محیط هایی که به سر ترموکوپل ضربه وارد می­شود و به طور کل محیط­هایی که به سر آن آسیب وارد می شود باید از کلاهک مناسب برای محافظت از سری استفاده شود.
 6. در لوله های سرامیکی برای جلوگیری از شکستگی در اثر شوک حرارتی، هرگز لوله سرامیکی را به سرعت در ناحیه گرم قرار ندهید، به تدریج لوله سرامیکی رابه هنگام نصب گرم کنید.
 7. از قرار گرفتن لوله محافظ در معرض شعله مستقیم خودداری کنید.
 8. ضربه باعث کاهش عمر لوله و خوانش نادرست دما باشد.
 9. هنگام اندازه گیری درجه حرارت بالا، ترموکوپل را عمودی نصب کنید چنين نصبي باعث کاهش خرابي لوله و غلاف مي­شود.
 10. در صنایع ذوب از ترموکوپل پله ای استفاده می شود که به دلیل نازک­تر بودن قسمت تحتانی ترموکوپل حساسیت بیشتری برای اندازه گیری دما دارند.

نصب سیم افزونه 

 • با توجه به کالیبراسیون انجام شده مطمئن شوید که از سیم هم نوع استفاده شده در داخل ترموکوپل مورد نظر، استفاده شود.
 • از کد گذاری رنگ سیم­های منفرد به عنوان راهنمایی برای اتصال سیم منفی به ترمینال سیم منفی استفاده کنید.

دراتصال ترموکوپل به ابزارآلات،سیم قرمز همیشه سر منفی است.

 • برای جلوگیری از ایجاد میدان مغناطیسی فریبنده به دلیل نویز الکترواستاتیک و الکترومغناطیسی، هرگز سیم افزونه ترموکوپل را درهمان مجرا یا موازی با مجرا یا در نزدیکی منبع الکتریکی قرار ندهید. سیم ترموکوپل را حداقل 12 اینچ دورتراز منبع الکتریکی نگه دارید.
 • در مناطقی با نویز بالا، از سیم های افزونه هادی شیلد که شامل سیم نویزگیر هستند استفاده کنید.
 • در شرایط خاص باید سیم افزونه با عایق مناسب آن شرایط انتخاب شود تا بتواند نیاز مورد نظر را برآورده سازد.

مقاله مرتبط:

آشنایی با ساخت ترموکوپل صنعتی
تعمیر ترموکوپل چگونه است؟

نگهداری عمومی

 • معمولاً برای ترموکوپل های پایه فلزی بررسی های ماهانه کافی است. با این حال در شرایط خاص ممکن است به بررسی های مکرر نیز نیاز باشد.
 • سوئیچ های چرخشی را تمیز و عاری ازاکسیداسیون در نقاط تماس نگه دارید.
 • هنگام نصب مجدد ترموکوپل، بسیار مهم است که عمق نصب تغییر نکند. مخصوصاً مراقب باشید از عمق کاسته نشود. سیم­هایی که همجنس نیستند در معرض این روند، در مناطقی از شیب دما ایجاد خطا می­کنند.
 • ترموکوپل نوع K نباید در معرض دمای بالاتر از 1200 درجه سانتی­گراد قرار گیرد.
 • در دماهای بالاتر از 1200 تا 1600 درجه سانتی­گراد باید از ترموکوپل نوع S یا ترموکوپل نوع R استفاده شود.
 • از ترموکوپل های شامل لوله های محافظ در برابر سوختگی استفاده نکنید.
 • اگر لوله مورد استفاده در ترموکوپل از وضعیت نامطلوبی برخوردار باشد و امکان نفوذ آلودگی وجود داشته باشد می تواند موجب آسیب­دیدگی ترموکوپل شود.

شرکت آریا صنعت سلیم با سابقه 47 ساله در زمینه مشاوره، طراحی و تولید ترموکوپل در صنایع مختلف درصورت بروز هرگونه سوال و یا مشکل در زمینه سنسور های حرارتی، ترموول و المنت آماده مشاوره ،پاسخگویی و رفع مشکلات فنی می­باشد.

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851