وبلاگ

ترموکوپل تایپ k چیست ؟

قبلا با ترموکوپل ها و انواع آن ها آشنا شده ایم و در این پست می خواهیم در رابطه با اینکه ترموکوپل تایپ k چیست بحث کنیم.

به طور کلی یک ترموکوپل از دو رسانای غیر مشابه در تماس با یکدیگر تشکیل شده است که به هنگام گرم شدن ولتاژ تولید می کنند. ترموکوپل ها به عنوان سنسور دما برای اندازه گیری و کنترل استفاده می شوند و همچنین می توانند برای تبدیل گرادیان دما به برق نیز استفاده شوند.

ترموکوپل های تایپ K معمولاً در بیشتر صنایع کاربرد دارند زیرا دارای پایه کروم نیکل هستند و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارند. نوع k متداول ترین نوع سنسور است که بیشترین دامنه دمای کار را ارائه می دهد. از ترموکوپل نوع K به دلیل قابلیت اطمینان و دقت بسیار زیاد در دمای 2192 درجه فارنهایت (1200 درجه سانتیگراد) استفاده می شود

در پاسخ به اینکه ترموکوپل تایپ k چیست میتوان گفت در این نوع ترموکوپل حساسیت تقریباً 41 میکرو ولت / درجه سانتی گراد است واستاندارد رنگ سیم زرد (+) و قرمز (-) است. این نوع ترموکوپل باید با یک لوله محافظ فلزی یا سرامیکی مخصوصاً در محیط های با خوردگی بالا محافظت شود (به طور مثال در محیط های اکسید کننده، مانند کوره های الکتریکی) در شرایط مناسب، محافظت از لوله همیشه ضروری نیست. با این حال، برای تمیزی و محافظت مکانیکی عمومی توصیه می شود که از لوله محافظ استفاده شود. نوع K به طور کلی از نوع J دوام بیشتری خواهد داشت زیرا سیم های ترموکوپل تایپ j مخصوصاً در دماهای بالاتر به سرعت اکسید می شوند.

ترموکوپل تایپ k چیست

کاربرد ترموکوپل تایپ k

ترموکوپل های تایپ K برای اندازه گیری در انواع مختلف محیط مانند آب، محلول های شیمیایی ملایم، گازها و مناطق خشک استفاده می شوند. موتورها، بخاری های نفتی و دیگهای بخار نمونه هایی از مکانهایی است که ممکن است در آنها یافت شود. از آنها به عنوان دماسنج در بیمارستان ها و صنایع غذایی استفاده می شود. به لطف دامنه وسیع دمایی، آنها قادر به مقاومت در برابر دمای بالا (بر خلاف دماسنج) هستند و معمولا در کارخانه های فرآوری (به عنوان مثال تولید مواد شیمیایی و نفتی) و بررسی ایمنی وسایل گرمایشی استفاده می شوند.

مقاله های مرتبط:

آشنایی با ساخت ترموکوپل صنعتی
نحوه کار با ترموکوپل چگونه است؟
تعمیر ترموکوپل چگونه است ؟

نکات مثبت و منفی

مثبت ها:

  1. خطی بودن EMF نسبت به دمای اندازه گیری.
  2. مقاومت خوب در برابر اکسیداسیون زیر 1000 درجه سانتیگراد (1600 درجه فارنهایت).
  3. پایدارترین ترموکوپل از لحاظ قیمتی.

منفی ها:

  1. برای محیط های خلا مناسب نیست اما در برابر بخار فلزات مقاومت می کند.
  2. پیری مشخصه EMF، در مقایسه با ترموکوپل های مواد نجیب (B ، R و S).

ولتاژ حرارتی

نوع K دارای ولتاژ افزایشی نمایی است ، اختلاف ولتاژها در دماهای بالاتر آسان تر اندازه گیری و دقیق تر می شوند. در دمای بسیار سرد (منهای 260 درجه سانتیگراد تا منفی 250 درجه سانتیگراد ) ولتاژ ترموکوپل نوع K فقط یک یا دو هزارم میلی ولت برای هر درجه سانتیگراد متفاوت است. در دمای بسیار بالا در حدود 1350 درجه سانتیگراد ولتاژ حدود 3.3 صدم میلی ولت در درجه سانتیگراد متفاوت است.

نمودار مقاومت برای نوع K

ترموکوپل ها برای مقامت خاصی طراحی  نمی شوند، آنها دما را بر اساس ولتاژ خروجی که ایجاد می کنند اندازه گیری می کنند. مقاومت ها با توجه به اندازه هادی و تعداد هادی مورد استفاده متفاوت خواهد بود.

ترموکوپل تایپ k چیست , آریا صنعت سلیم ,ترموکوپل

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851