وبلاگ

انواع آر تی دی در صنعت

در این مقاله می خواهیم در رابطه با آر تی دی ها صحبت کنیم و با انواع آر تی دی ها آشنا شویم. RTD سنسوری است که با تغییر دما مقاومت آن تغییر می کند و با افزایش دمای سنسور مقاومت آن افزایش می یابد و به عنوان یک دستگاه اندازه گیری دما به شمار می آید.

اجزای تشکیل دهنده

یک سنسور RTD از بیش از یک عنصر تشکیل شده است. این سنسور فقط بخشی از یک مدار است که حداقل از دو سیم و حداکثر چهار سیم با هر تعداد اتصال دهنده و لوازم جانبی ساخته شده است. پیکربندی مدار می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد از جمله:

  1. فاصله بین ناحیه سنجش و ابزار دقیق
  2. دما در محیط سنجش نسبت به طول سنسور
  3. تنظیمات ترجیحی اتصال
  4. پیکربندی سیم کشی فعلی (به عنوان مثال سنسور 4 سیمه با پیکربندی 3 سیم سازگار نیست)

انواع آر تی دی

آر تی دی ها با توجه به صنایع مختلفی که در آن مورد استفاده قرار می­گیرند دارای تنوع بسیاری هستند که با توجه به نوع صنعت و انواع دستگاه های مورد استفاده در آن صنعت و میزان اهمیت دقت اندازه گیری ترجیح داده می شود که از RTD به جای ترموکوپل استفاده شود که در ادامه به معرفی برخی از آنان می­پردازیم.

آر تی دی صنعتی مدل TR10-3

RTD های این مدل به گونه ای طراحی شده ­اند که مستقیماً در فرآیند نصب می­شوند. اتصالات جوش داده شده یا اتصالات اختیاری، این مدل را برای استفاده بدون ترموول ایده آل می­سازد. این سری از آر تی دی ها در صنایع شیمیایی و پتروشیمی، صنایع نفت و گاز، صنایع کاغذ سازی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

آر تی دی , انواع آر تی دی , آریا صنعت سلیم

آر تی دی کابلی مدل TR40

این نوع از آر تی دی ­ها برای محیط هایی مناسب هستند که در آن­ها نوک پروب فلزی مستقیما در سوراخ های ایجاد شده (مثلا در اجزای دستگاه) و یا مستقیماً در فرایند (در محیط های فاقد تهاجم شیمیایی یا مواد سایشی) نصب شود. این مدل محدوده ی دمای 196- تا 600 درجه سانتی گراد را در برمی­ گیرد.

آر تی دی , انواع آر تی دی , آریا صنعت سلیم


آر تی دی مدل TR58

این نوع آر تی دی ها برای مناطقی طراحی شده اند که محدودیت فضا دارند. این RTD­ ها جمع­ و­جور هستند و اغلب برای تشخیص افزایش دما در یاتاقان­ها، صفحات تحمل رانش، شفت و سیم پیچ موتور استفاده می­شوند. از ویژگی های این مدل میتوان به طراحی مینیاتوری آن، ضد لرزش بودن، ضد رطوبت بودن و … اشاره کرد.

آر تی دی , انواع آر تی دی , آریا صنعت سلیم

آر تی دی سرنیزه ای مدل TR53

این دماسنج های مقاومتی، دارای کابل و اتصال پروب از نوع سرنیزه­ا هستند و میتوان آن ها را در داخل سوراخ­های بدون ترموول نصب کرد. حداکثر دمایی که این مدل می­تواند اندازه گیری کند 400 درجه سانتی­گراد می­باشد و در خطوط لوله و شناور، بلبرینگ، سرسیلند، ماشین آلات قالب­گیری تزریقی، ماشین آلات پردازش پلاستیک و … مورد استفاده قرار می گیرند. از ویژگی های این مدل نصب و تعویض آسان می ­باشد.

آر تی دی , انواع آر تی دی , آریا صنعت سلیم

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851