وبلاگ

کالیبراسیون سنسور حرارتی چیست؟

در این مقاله قصد داریم در رابطه با کالیبراسیون سنسور حرارتی صحبت کنیم. کالیبراسیون دما به کالیبراسیون هر دستگاهی گفته می شود که در سیستم اندازه گیری دما استفاده می شود که این دستگاه معمولاً به معنای سنسور دما است که خود یک دماسنج مقاومتی با پایه های پلاتینی (PRT یا PT-100) ، ترمیستور یا ترموکوپل است.

کالیبراسیون سنسور روشی است برای بهبود عملکرد سنسور با حذف خطاهای ساختاری از دمای اندازه گیری شده توسط سنسور. خطاهای ساختاری تفاوت بین خروجی مورد انتظار سنسور و خروجی اندازه گیری شده آن است که هر زمان اندازه گیری جدید انجام می شود به طور مداوم نشان داده می شود.

چرا سنسورها باید کالیبره شوند؟

کالیبراسیون سنسورها اطمینان حاصل می کند که آنها با بهترین سرعت ممکن کار می کنند و بهترین عملکرد را دارند. کالیبراسیون به روشی گفته می شود که برای بررسی دقت یک ابزار (در این مورد ، یک سنسور حرارتی) در مقایسه با استانداردهای از پیش تعریف شده استفاده می شود.

تصمیمات تجاری با هزینه هزاران دلار براساس نتایج اندازه گیری شما است ، بنابراین بهتر است درست باشد! خاموش کردن خط تعمیر و نگهداری می تواند بسیار گران باشد اما اگر برنامه ریزی نشده خاموش شود ممکن است فاجعه بار باشد. برای اینکه با اطمینان در برابر توصیه های خود بایستید، قطعاً باید دماسنج ها را کالیبره کنید.

هنگام استفاده از سنسورهای حرارتی، شما در حال اندازه گیری اختلاف ولتاژ هستید و آن را با دمای عملکرد سنسور مرتبط می کنید. اگر می توانید از خطا در اندازه گیری اختلاف ولتاژ جلوگیری کنید و رابطه بین ولتاژ و دما را با دقت بیشتری نشان دهید، می توانید قرائت دمای بهتری داشته باشید. اینکه چقدر تلاش ارزشمند است به میزان ضریب خطای برنامه بستگی دارد.

سه روش معمول برای کالیبراسیون سنسور حرارتی وجود دارد:

  1. فقط الکترونیک را با شبیه ساز کالیبره کنید
  2. کالیبراسیون هم الکترونیک وهم سنسور در یک چاه خشک
  3. کالیبراسیون الکترونیک و سنسور را در یک چاه خشک با یک دماسنج مرجع انجام دهید.
کالیبراسیون سنسور حرارتی, آریا صنعت سلیم, سنسور حرارتی

مقاله های مرتبط:

نکات نصب سنسور حرارتی
سنسور حرارتی دیجیتال چیست ؟
نکاتی برای انتخاب سنسور دما مناسب
نحوه انتخاب سنسور حرارتی مناسب چگونه است ؟

استانداردهای اولیه برای کالیبراسیون اندازه گیری دما چیست؟

ابزار تعیین کننده ITS-90 (مقیاس بین المللی دمای سال 1990) ، دماسنج های مقاومت استاندارد پلاتین (SPRT) و سلولهای نقطه ثابت ITS-90 هستند.SPRT ها در سلول های نقطه ثابت کالیبره می شوند تا بالاترین دقت دما را داشته باشند.

برای اینکه بتوانید اطلاعات لازم در مورد کالیبراسیون سنسورهای حرارتی از جمله ترموکوپل ها، آرتی دی ها و … را بدست آورید می توانید از مجموعه آریا صنعت سلیم راهنمایی بگیرید. در این راستا قابل ذکر است که گروه آریا صنعت سلیم در صورت نیاز محصولات را با توجه به نیاز مشتری در مراجع معتبر کالیبراسیون کالیبره کرده و نتایج را به صورت فایل در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهد.

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851