وبلاگ

نکات نصب سنسور حرارتی

در این مقاله قصد داریم به نصب سنسور حرارتی بپردازیم. سنسور حرارتی وسیله ای الکترونیکی است که دمای محیط خود را اندازه گیری می کند و داده های ورودی را به داده های الکترونیکی تبدیل می کند تا تغییرات دمایی را ضبط، مانیتور یا ارسال کند. انواع مختلفی از سنسورهای حرارتی وجود دارد همچون ترموکوپل ها، آر تی دی ها، ترمیستور ها و …

یخچال، اجاق گاز، مخازن آب گرم و همچنین رایانه ها، دستگاه های GPS و شارژرهای باتری همگی دارای سنسور حرارتی هستند. دماسنجهای پزشکی دیجیتال امروزی که هر روز در بیمارستان ها و میلیون ها خانه مورد استفاده قرار می گیرند، همه دارای یک سنسور حرارتی هستند در نتیجه سنسور های حرارتی کاربرد فراوانی در اکثر صنایع دارند.

نصب سنسور حرارتی

نصب سنسور حرارتی باید توسط افراد مجرب انجام شود هنگام نصب و استفاده از سنسور حرارتی، برای دستیابی به بهترین نتایج اندازه گیری باید موارد زیر ذکر شود.

نصب نادرست

نصب نادرست به این معنی است که محل نصب و عمق قرار دادن ترموکوپل نمی تواند دمای واقعی کوره را منعکس کند که در زیر به توضیح آن پرداخته شده است.

  • ترموکوپل نباید خیلی نزدیک به درب و محل گرمایش نصب شود و عمق قرار دادن باید حداقل 8 تا 10 برابر قطر لوله محافظ باشد.
  • شکاف بین لوله محافظ و سوراخ دیواره کوره ترموکوپل باید با مواد عایق حرارتی مانند ملات نسوز یا طنابهای آزبست پر شود (تهویه متقابل هوای سرد و گرم بر دقت اندازه گیری دما تأثیر می گذارد).
  • اگر انتهای سرد ترموکوپل خیلی به کوره نزدیک باشد، میزان اختلاف دمای آن بسیار بالا خواهد بود.
  • ترموکوپل نباید در میدان مغناطیسی قوی و میدان الکتریکی نصب شود، بنابراین برای جلوگیری از خطاهای ناشی از تداخل نباید ترموکوپل و کابل برق در یک مجرا نصب شوند.
  • نمی توان ترموکوپل را در محلی که سیال به ندرت جریان دارد نصب کرد. وقتی دمای گاز را در لوله با ترموکوپل اندازه گیری می کنیم، ترموکوپل باید بر خلاف جهت جریان گاز نصب شود و کاملاً با آن در تماس باشد.

عیب عایق

از بخش مهم نصب سنسور حرارتی میتوان به عیب یابی عایق اشاره کرد. اگر مقدار زیادی آلودگی یا سرباره آهک بر روی لوله محافظ و صفحات لکه وجود داشته باشد، باعث عایق بندی معیوب بین ترموکوپل و دیواره کوره می شود که در دماهای بالا جدی تر است. علاوه بر این، باعث از بین رفتن پتانسیل حرارتی و ایجاد تداخل و در نتیجه خطاهای صدها درجه سانتیگراد می شود.

نصب سنسور حرارتی

مقاله های مرتبط:

سنسور حرارتی دیجیتال چیست ؟
نکاتی برای انتخاب سنسور دما مناسب
نحوه انتخاب سنسور حرارتی مناسب چگونه است ؟

اینرسی حرارتی

با توجه به اینرسی حرارتی ترموکوپل، مقدار نشان داده شده توسط دستگاه نمایشگر از تغییر دمای اندازه گیری شده عقب می ماند که به ویژه در اندازه گیری سریع بسیار برجسته است. بنابراین ، ترموکوپل هایی با انتهای نازک و لوله محافظ با قطر کمتر باید اولین انتخاب باشند. در صورت فراهم بودن شرایط در محیط حتی می توان لوله محافظ را جدا کرد.

به دلیل تأخیر اندازه گیری، دامنه نوسان دما که توسط ترموکوپل شناسایی می شود کوچکتر از دامنه واقعی در کوره است. هرچه تأخیر اندازه گیری بزرگتر باشد ، دامنه نوسان ترموکوپل کوچکتر است و اختلاف آن از دمای واقعی کوره بیشتر است. هنگامی که دما را با یک ترموکوپل با ثابت زمانی زیاد اندازه گیری یا کنترل می کنیم، اگرچه نوسان دما نمایش داده شده توسط سنسور کم است اما ممکن است نوسان واقعی زیاد باشد. برای اندازه گیری دقیق دما باید از یک ترموکوپل با ثابت زمانی کوچک استفاده کرد. ثابت زمانی متناسب با ضریب انتقال حرارت و متناسب با قطر انتهای ترموکوپل .

 بنابراین ، موثرترین روش برای کاهش ثابت زمانی، به حداقل رساندن طول ترموکوپل است. در صنایع مختلف، لوله محافظ ترموکوپل معمولاً دارای دیواره نازک و قطر کم است و مواد از هدایت گرمایی خوبی برخوردار هستند. در اندازه گیری دقیق تر، از ترموکوپل بدون غلاف محافظ استفاده می شود ، اما به راحتی آسیب می بیند، بنابراین باید به موقع آن را تعویض کرد.

مقاومت حرارتی

در دمای بالا ، اگر لایه ای از خاکستر ذغال بر روی لوله محافظ وجود داشته باشد و گرد و غبار به آن متصل شود، مقاومت حرارتی افزایش یافته و مانع هدایت گرما می شود. در این زمان، مقدار نشانگر دما کمتر از مقدار واقعی است. بنابراین باید قسمت بیرونی لوله محافظ را تمیز نگه داشت تا خطاها کاهش یابد و به اهمیت مقاومت حرارتی در نصب سنسور حرارتی میتوان اشاره کرد.

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851