وبلاگ

سنسور حرارتی دیجیتال چیست؟

قصد داریم شما را با سنسور حرارتی دیجیتال آشنا کنیم. در مطالب قبلی در رابطه با سنسور حرارتی صحبت شد که وسیله ای الکترونیکی است که دمای محیط خود را اندازه گیری می کند و داده های ورودی را به داده های الکترونیکی تبدیل می کند تا تغییرات دمایی را ضبط ،مانیتور یا سیگنال کند. انواع مختلفی از سنسورهای حرارتی وجود دارد مثل ترموکوپل ها، آر تی دی ها و …

سنسورهای حرارتی دیجیتال دقت بسیار بالایی ارائه می دهند ، آنها برای خواندن از دمای 0 درجه سانتیگراد تا 70 درجه سانتیگراد طراحی شده اند و دستیابی به دقت ± 0.5 درجه سانتیگراد نیز در آنها امکان پذیر است.

سنسور حرارتی دیجیتال چگونه کار می کند؟

اصل اساسی کار سنسورهای حرارتی اختلاف ولتاژ در پایانه های دیود است. اگر ولتاژ افزایش یابد، دما نیز افزایش می یابد و به دنبال آن اختلاف ولتاژ بین ترمینالهای ترانزیستور پایه و انتشار دهنده در یک دیود رخ می دهد.

طراحی سیستم کنترل و سنجش حرارتی

طیف گسترده ی بازه های دمایی در ترموکوپل ها و همچنین ماکسیمم دمای قابل اندازه گیری در ترموکوپل ها  گزینه های زیادی را برای طراحی ارائه می دهند. با داشتن این اطلاعات ، میتوان طراحی مناسبی برای ساخت زنجیره های سیگنال سنجش حرارتی با استفاده از محبوب ترین سنسورهای حرارتی ارائه داد. معمولاً اولین قدم در طراحی سیستم کنترل و سنجش حرارتی تعیین دامنه دمایی است که باید اندازه گیری و ثبت شود و همچنین محیط کار، مرحله بعدی برای انتخاب سنسور حرارتی مناسب است. چهار نوع اصلی سنسور حرارتی وجود دارد: سیلیکون ، ترمیستور ، RTD و ترموکوپل. IC راه حلی کامل برای زنجیره سیگنال های یکپارچه ارائه می دهد که می تواند سیگنال مبدل حرارتی را بگیرد، پردازش کند و یا یک مسیر ارتباطی آنالوگ یا دیجیتال را به دستگاه کنترل ارائه دهد.

مقاله های مرتبط:

نحوه انتخاب سنسور حرارتی مناسب چگونه است؟
نکاتی برای انتخاب سنسور دما مناسب

کاربرد سنسور دیجیتال

از جمله کاربردهای سنسور دما دیجیتال می توان به دقت بالا احتمال ضریب خطا پایین اشاره کرد در ضمن اختلاف فشار، شوک وضربه و عوامل مکانیکی محیطی نیز بر روی آن تاثیری ندارد.

به دلیل دیجیتال بودن این نوع سنسورها سرعت پاسخگویی در آنها نسبت به مدل های آنالوگ بسیار بالاتر بوده و در صنایعی که نیاز به سرعت پاسخگویی بالا هستند اعم از صنایع هوایی، دریایی،پالایشگاهی و…… بسیار پر کاربرد هستند.

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851