وبلاگ

انواع کاربرد ترموکوپل

با ترموکوپل ها و انواع آن ها آشنا شدیم و حالا  قصد داریم با انواع کاربرد ترموکوپل ها آشنا شویم. در اندازه گیری دمای الکتریکی صنعتی، از دو گروه حسگر به طور معمول استفاده می شود :

  1. سنسورهای دمایی مقاومت (RTD)
  2. ترموکوپل (TC)

که هر دو نوع سنسور مزایا و معایب خاص خود را دارند.

RTD های Pt100 که به طور معمول در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، برای اندازه گیری در محدوده دمای پایین تا متوسط (200-… 600 + درجه سانتی گراد) مناسب هستند. گرچه ترموکوپل ها (جدا از چند مورد خاص) در دماهای بالاتر (تا 1700 درجه سانتیگراد) مزایای خود را دارند. اما برخی از ترموکوپل ها می توانند حتی دماهای بالاتر را نیز اندازه گیری کنند (تنگستن-رنیوم ، طلا-پلاتین یا پلاتین-پالادیوم). این ترموکوپل ها بسیار خاص هستند و در این متن شرح داده نشده اند.

ترموکوپل ها سنسورهایی هستند که دما را اندازه گیری می کنند. کاربردهای آنها از تولیدات صنعتی و تنظیمات آزمایشگاهی گرفته تا دماسنج هایی که در خانه استفاده می کنید متنوع است.

بررسی دقیق کاربرد ترموکوپل ها

ترموکوپل برای کاربردهای غذایی

از ترموکوپل ها می توان برای کاربردهای متنوعی در صنایع غذایی و آشامیدنی از جمله سنسورهای Clean-In-Place ،Probe Penetration ،Oven Control، نظارت بر زنجیره غذایی ، کنترل و مانیتورینگ صفحه گرم و کنترل دمای بخار استفاده کرد.

ترموکوپل

ترموکوپل مخصوص اکسترودرها

 اکسترودرها به دما و فشار زیاد نیاز دارند. آنها همچنین دارای یک آداپتور رزوه ای منحصر به فرد هستند تا بتوانند نوک سنسور را در پلاستیک مذاب تحت شرایط فشار زیاد موجود در آن قرار دهند.

این ترموکوپل ها که در انواع تک و دوتایی موجود هستند، دارای محفظه نخ منحصر به فرد مورد نیاز برای این کاربرد هستند. همچنین ترموکوپل هایی وجود دارند که از وارد بالا ضعیف تر بوده و اغلب در بخشهای کم فشار اکسترودرها در دو نسخه ترموکوپل و RTD استفاده می شود.

کاربرد ترموکوپل , سنسور حرارتی, ترموکوپل

 

ترموکوپل برای دمای پایین

از ترموکوپل های نوع E ,K ,T و N می توان برای اندازه گیری دما تا -200 درجه سانتی گراد استفاده کرد، اما آلیاژهای مورد استفاده در این ترموکوپل ها باید به طور خاص برای استفاده در این دما انتخاب شوند تا از دقت منتشر شده برخوردار باشند. اکثر تولیدکنندگان ترموکوپل ،آلیاژهای ترموکوپل خود را که برای استفاده از 0 درجه سانتیگراد درجه بندی شده است، خریداری می کنند. از همین آلیاژها می توان تا 200- درجه سانتی گراد نیزاستفاده کرد، اما دقت ممکن است تا حدودی از مقادیر تعیین شده دور شود که این امر را می توان با کالیبراسیون محصول جبران کرد.

مقاله های مرتبط:

ساخت ترموکوپل صنعتی
تعمیر ترموکوپل چگونه است؟

ترموکوپل برای کوره

 شرایط کوره ای که ترموکوپل در معرض آن قرار خواهد گرفت، ترموکوپل مناسب برای آن محیط را تعیین می کند. هنگام انتخاب ترموکوپل مناسب، برخی از شرایطی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از:

  1. قابلیت دمای سیمهای ترموکوپل
  2. قابلیت دمایی غلاف یا پوشش محافظ (فلزی یا سرامیکی)
  3. جوی كه در آن استفاده خواهد شد (هوا ، كاهش، اکسيد كردن، ذاتي بودن)
  4. پیکربندی نصب
کاربرد ترموکوپل , سنسور حرارتی, ترموکوپل

ترموکوپل برای صنایع ذوب

اندازه گیری درجه حرارت فلز مذاب به دلیل دمای بالا و شرایط سختی که وجود دارد دشوار است. به دلیل دمای هوا، ترموکوپل های نوع K وN و انواع R ,S و B تنها گزینه های مناسب برای اندازه گیری دما در این محیط ها هستند. وقتی از ترموکوپل های پایه فلزی استفاده می شود، معمولا از سیمهای solid با قطر 8 یا 14 AWG با عایق های سرامیکی و لوله های محافظ سرامیکی ویا فلزی استفاده می شود. قطر زیاد سیم ها در ترموکوپل های نوع K یا N باعث میشود تا دیرتر تخریب شوند تا زمان اندازه گیری قبل از تخریب سیم ها در دمای بالا فراهم شود.

کاربرد ترموکوپل , سنسور حرارتی, ترموکوپل

ترموکوپل پلاتینی

سیمهای ترموکوپل پلاتینی معمولاً Solid با قطر 20 تا 30 AWG هستند بر خلاف سیم های فلزی ترموکوپل های K و N سیم های پلاتین به جای آنکه در اثر اکسیداسیون یا خوردگی خراب شوند، به دلیل مجاورت طولانی مدت با محیط های دما بالا نرم می شوند و در نهایت به دلیل تبلور از بین می روند.

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851