وبلاگ

انواع کاربرد سنسور حرارتی

در این مقاله کاربرد سنسور حرارتی بررسی خواهد شد. بازار سنسور های حرارتی در حال رشد است.انواع مختلفی از سنسورهای حرارتی از جمله ترمیستور، دماسنج های مقاومتی، ترموکوپل و سنسورهای مادون قرمز وجود دارند.

بررسی کاربرد سنسورهای حرارتی

سنسور حرارتی ترمیستور

  ترمیستورها اساساً مقاومتهایی هستند که میزان مقاومت آنها به دما بستگی دارد. معمولاً از سرامیک و نیکل ساخته می شوند و سرعت پاسخگویی سریعی دارند، کم هزینه و ناهموار هستند. که در آنه با ایجاد یک خروجی غیرخطی، مدارهایی اضافی برای تولید ولتاژ متناسب با دما ضروری است.

یک کاربرد معمول برای ترمیستورها صنعت خودرو است. از آنها برای اندازه گیری دمای روغن و خنک کننده ها استفاده می شود. آنها می توانند برای ایجاد چراغ های هشدار دهنده نیز استفاده شوند که به نوبه خود می تواند از آسیب دیدن موتور جلوگیری کند.

سنسور حرارتی مقاومتی (RTD)

  مانند ترمیستورها، سنسورهای حرارتی مقاومتی (RTD)، دما را با توجه به تغییر مقاومت سیم  اندازه گیری می کنند، با این حال آنها از فلز ساخته شده اند و توانایی اندازه گیری دقیق دمابا خروجی خطی را دارند. RTD در مقایسه با ترموکوپل ها به طور معمول دقت بالاتری دارند و با گذشت زمان پایدارتر هستند. RTD های معیوب بدون نیاز به کالیبره مجدد می توانند با قطعات جدید جایگزین شوند. در بسیاری از کاربردهای صنعتی، که اطمینان در اندازه گیری دما و دقت دمای اندازه گیری شده برای مدت طولانی ضروری است ،RTD ها ایده آل ترین گزینه برای انتخاب می یاشند.

مقاله های مرتبط:

نحوه کار با ترموکوپل چگونه است؟
سنسور حرارتی دیجیتال چیست؟
نکات نصب سنسور حرارتی

سنسور حرارتی ترموکوپل

ترموکوپل، ارزان و ناهموار است وقابلیت اندازه گیری دما تا 2000 درجه را دارد. با اتصال دو فلز مختلف به هم تشکیل می شود ، هنگامی که hot Junction در معرض گرما قرار می گیرد و Junction Cold در دمای مرجع نگهداری می شود اختلاف ولتاژ تولید می کند که همین اختلاف ولتاژ در دماهای مختلف متفاوت بوده و باعث میشود که ما بتوانیم دما را اندازه گیری کنیم.

ترموکوپل ها که اغلب در اجاق ها و دیگهای بخار گاز استفاده می شوند، محبوب ترین سنسور حرارتی هستند که در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال می توان از آنها برای صنایع هوایی و دریایی که در آنها سرعت و دقت اندازه گیری بسیار مهم است استفاده کرد.

سنسور حرارتی مادون قرمز

سنسورهای حرارتی مادون قرمز اغلب بهترین انتخاب برای کاربردهای غیر تماسی هستند. آنها با اندازه گیری انرژی مادون قرمز ساطع شده از جسم و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی ، دما را اندازه گیری می کنند. سپس برای برطرف کردن تأثیر دمای محیط میزان اختلاف پیش آمده اصلاح می شود. آنها غالبا به دلیل استفاده عمده در پزشکی (آنهایی که برای چند ثانیه در گوش نگه داشته می شوند )و استفاده در دستگاه های دمای خانگی ،برای بسیاری از ما آشنا هستند. کاربردهای یک سنسور مادون قرمز بسیار متفاوت است. آنها نه تنها دمای بیمار را می خوانند بلکه می توانند برای مواردی مانند دمای فر در تولید مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار گیرند.

نتیجه گیری

در این متن با سنسور های حرارتی رایج و کاربرد سنسور حرارتی آشنا شدیم. اکنون شما می توانید با بررسی کردن نوع صنعت خود، شرایط ،دما،محیط و … بهترین سنسور حرارتی برای فعالیتتان را انتخاب کنید که در این زمینه گروه آریا صنعت سلیم با سابقه 47 ساله در زمینه مشاوره،طراحی و تولید سنسور های حرارتی می تواند بهترین گزینه برای فعالیتتان را به شما پیشنهاد و ارائه دهد.

پیام بگذارید

با ما در تماس باشید
021-88343851