ترموکوپل دستگاه اندازه گیری دما است که برای تعیین درجه حرارت آن در معرض یک فرآیند قرار می گیرد. ترموول سازه ای است که پروب ترموکوپل را احاطه کرده و از آن در برابر جنبه های فرآیند مانند سرعت جریان سیال یا مواد سوزاننده یا تخریب کننده محافظت می کند.

از ترموولها برای محافظت از سنسورهای دما نصب شده در فرآیندهای صنعتی استفاده می شوند. ترموول شامل لوله ای است که در یک انتهای آن بسته شده و در جریان فرآیند نصب شده است.

 

ترموول ها برای چه استفاده می شوند؟

ترموولها از سنسور اندازه گیری در برابر اثرات مخرب محیط فرآیند محافظت می کنند تا از رانش اندازه گیری جلوگیری کند.همچنین از آنها برای حفظ یکپارچگی مرزهای فشار در سیستم ها استفاده می شود.

از ترموول برای محافظت از سنسورهای دما مانند ترموکوپل ، ترمیستور و دماسنجهای دو فلزی در برابر آسیب ناشی از فشار زیاد ، سرعت مواد و خوردگی استفاده می شود. آنها همچنین طول عمر سنسور را افزایش می دهند، اجازه تعویض سنسور را بدون تخلیه سیستم می دهند و احتمال آلودگی را کاهش می دهند. ترموولهایی که برای کاربردهای فشار بالا طراحی می شوند معمولاً از استیل میله ای هم جنس ترموکوپل ساخته می شوند تا از یکپارچگی اطمینان حاصل کنند. ترموولهای کوچکتر برای استفاده در محیط های کم فشار ممکن است از لوله با یک سر جوش بسته ساخته شوند.

ترموول, سایت سلیم گروپ, آریا صنعت سلیم

انواع ترموول

انواع ترموول بر اساس طرح ساقه دسته بندی می شوند. یک ترموول مستقیم قطر یکسانی را در کل طول وارد کردن دارد و در برابر خوردگی و فرسایش از ترموکوپل محافظت می کند. ترموول ولت های پله ای معمولاً دارای قطر ¾ در قسمت فیتینگ هستند که در نزدیکی نوک به قطر ½ کاهش می یابد. سطح کم شده امکان سرعت نرمتر و پاسخ سریع دما را برای دستگاه های سنجش فراهم می کند.

قطر ترموول ولتی، مخروطی است که به تدریج و در طول درج کاهش می یابد. آنها قدرت برتر و همچنین زمان پاسخ سریع تر به تغییرات دما را ارائه می دهند. ترموولهای مخروطی اغلب در کاربردهای با سرعت بالا استفاده می شوند. مطالعات موردی انجام شده بر روی ترموولهای مستقیم و مخروطی مورد استفاده در خطوط لوله انتقال گاز طبیعی نشان داده است که ترموکوپل های مستقیم هنگام مواجهه با ارتعاشات ناشی از جریان ، دچار نقص زودرس می شوند.

انواع اتصال ترموول

نوع اتصال را می توان با استفاده از چندین نوع اتصال مختلف به یک RTD ، ترمیستور یا سر ترموکوپل متصل کرد. برخی از رایج ترین ها عبارتند از:

  • Threaded
  • Weld-In
  • Socket Weld
  • O-Ring
  • Flange

کالیبراسیون ترموول

ترموولهایی که در صنایع خاص استفاده می شوند باید از استاندارد های تعریف شده پیروی کنند که این امر باعث می شود تمام این محصولات با ابزارهای دقیق کالیبراسیون کالیبره شده و آزمایشات لازم را سپری کنند.

طراحی ترموول

طراحی آنها با توجه به نیاز و شرایط مورد استفاده در صنایع مختلف متفاوت است که از جمله این شرایط میتوان به میزان و نوع دسترسی، میزان خوردگی، محیط مورد نظر و فشار محیط اشاره کرد.

 

با ما در تماس باشید
021-88343851