ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق در واقع یعنی اندازه گیری ، تجزیه و تحلیل ، ضبط و کنترل. تقریباً در هر صنعتی که نیاز به نوعی اندازه گیری و کنترل برای عملکرد صحیح فرآیند وجود دارد،ابزار دقیق مورد استفاده قرار میگیرد. در صنایع مختلفی از جمله کارخانه های فرآیند، پالایشگاه ها، کارخانه های شیمیایی، سیستم عامل های دریایی(سکوهای نفت و گاز)، خودروسازی، هواپیمایی و غیره از ابزار دقیق استفاده می شود زیرا در صنایعی از این دست کارخانه ها به طور مداوم در حال تولید هستند مثلا در پالایشگاه ها مواد اولیه خام به طور مداوم در حال تولید است. بنابراین برای کنترل و نظارت بر فرآیند، شما به سیستم های ابزار دقیق نیاز دارید که متغیرهای فرآیند اساسی مانند دما، فشار، سطح و جریان و غیره را اندازه گیری می کنند که میتوان به سنسورهای حرارتی اشاره کرد که در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

سنسور حرارتی چیست؟

آیا تابحال گوشی هوشمند خود را در یک روز گرم در اتومبیل خود رها کرده اید؟ در این صورت ، ممکن است صفحه شما تصویری از دماسنج و هشدار گرم شدن بیش از حد تلفن شما را نشان داده باشد به این دلیل که یک سنسور حرارتی کوچک تعبیه شده وجود دارد که دمای داخلی گوشی شما را اندازه گیری میکند.هنگامی که قسمت داخلی تلفن به دمای خاصی میرسد سنسور دما سیگنال الکترونیکی را به رایانه تعبیه شده میفرستد.

این به نوبه خود ، دسترسی کاربران به هرگونه برنامه یا ویژگی را تا زمانی که تلفن خنک نشود محدود می کند ، زیرا اجرای برنامه ها فقط باعث آسیب بیشتر به اجزای داخلی تلفن می شود.سنسور دما وسیله ای الکترونیکی است که دمای محیط خود را اندازه گیری می کند و داده های ورودی را به داده های الکترونیکی تبدیل میکند تا تغییرات دمایی را ضبط ، مانیتور یا سیگنال کند.

انواع مختلف سنسورهای حرارتی

انواع مختلفی از سنسورهای حرارتی (سنسورهای دما) وجود دارد.برخی از سنسورهای حرارتی به تماس مستقیم با جسمی که در حال کنترل است نیاز دارند (سنسورهای دمای تماسی) ، در حالی که برخی دیگر به طور غیر مستقیم دمای یک جسم را اندازه می گیرند (سنسورهای دمای غیر تماسی). از انواع دیگر ترموکوپل ها میتوان به ترموکوپل ها و RTD ها اشاره کرد.

قطعات ولوازم جانبی

لوازم جانبی سنسورهای حرارتی شامل مواردی هستند که در فرآیند مونتاژ ترموکوپل برای تکمیل آن استفاده می شوند تا از ترموکوپل و اجزا داخلی آن در برابر محیط های با شرایط خاص از جمله دما بالا،خوردگی بالا، فشار بالا،محیط های حاوی اسید وغیره محافظت کنند.

ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل نوعی سنسور برای اندازه گیری درجه حرارت می باشد. این سنسور از دو سیم فلزی غیرهم جنس تشکیل شده است که از یک انتها به هم متصل شده اند و اگر محل اتصال دو فلز غیر هم نام حرارت داده‌شود در دو سری که آزاد هستند اختلاف پتانسیل به وجود می آید و میتوان با وصل کردن آن به ترموستات دما را به درجه سانتی گراد بدست آورد.

ترموکوپل ها از معروف ترین سنسورهای حرارتی هستند و با توجه به این که  طیف گسترده ای از انواع مختلف ترموکوپل ها وجود دارد،درک ساختار اساسی آنها ، نحوه کار آنها و غیره نیازمند دانش و تخصص در این زمینه میباشد.

لازم به ذکر است نکته مهمی که در رابطه با ترموکوپل ها وجود دارد کالیبراسیون می باشد.به طور کلی ، صرف نظر از دستگاه اندازه گیری که استفاده می کنید ، کالیبراسیون برای اطمینان از اندازه گیری دقیق بسیار مهم است. کالیبراسیون کیفیت اندازه گیری های شما را مشخص میکند.برای اینکه از سطح بالایی از اطمینان برخوردار باشید باید فرآیند نگهداری و کالیبراسیون منظم  تجهیزات و دستگاه های خود را داشته باشید در غیر این صورت نوسانات جزئی صحت داده های جمع آوری شده را به خطر می اندازد که می تواند پیامدهای عملی گسترده ای داشته باشد.

اطلاعات فنی ترموکوپل ها

با ما در تماس باشید
021-88343851